Egyenes háttal, egyenes lélekkel

Ez a fegyelmező mondat elkísér, át a kamaszkoron („Húzd már ki magad, olyan nyegle vagy!”), felnőttkorban is. Előbb-utóbb előkerül a testbeszéd, mint téma, hogy milyen lényeges, hogy milyen képet akarunk adni magunkról, hogy az egyenes hát, a laza, de erőteljes tartás, a leengedett vállak magabiztosságra, kompetenciára és erőre utalnak. Valamint, hogy mennyire lényeges- különösen a kínos helyzetekben a testtartásunk kontrollálásával pozitív értelemben manipulálni a másik benyomását rólunk.
Pedig ki ne ismerné a fájdalmas görcsöt a megfeszített nyak és hátizmokban egy fontos tárgyalás vagy vizsga után.
Sokszor az adott helyzetben nem is tudatosodik, mennyire lényeges ez a kérdés. A felszólítást lepergetjük magunkról, a fenyegetést ( „Aztán majd púpos leszel, meglátod!”) kinevetjük, és éljük tovább az életet – görbén.
Miközben számos kutatás bizonyítja, hogy a helytelen testtartás csontozati, ízületi és izomproblémákhoz, krónikus fájdalomhoz vezet, egy idő után annyira bemerevednek a gerinc apró ízületei, hogy nagyon nehéz minőségi változást előidézni. A gerinc érzékeny, finom szerkezet, akár tized milliméternyi eltérések is jelentős nehézséget okozhatnak, kockázatosabbak statikai szempontból. Egyenes háttal jobban lélegzünk, jobban tudunk koncentrálni, és valóban: a kognitív visszacsatolásnak köszönhetően erősebbnek és magabiztosabbnak is érezzük magunkat.
Nem véletlen, hogy a jógában a hegy-póz ez maga: stabil lábakkal a földön, egyenes háttal a gerincet az „égig” nyújtva állni, méltósággal, átélve a pozíció erejét. A gerincferdülés sok esetben helytelen, hanyag tartásból alakul ki, majd később megszilárdul, azonban nem mindig „választás kérdése”. Bizonyos bemerevedési szint felett a gyógytorna lehetőségei szűkülnek, hiszen az ízület nem mozdul. A craniosacrális terápia csodákra lehet képes egy ilyen kórképnél. A mikromanipuláció lehetővé teszi, hogy az ízületi szalagok és környéki izmok feszülésének enyhítésével a gerinc hozzáférhető legyen és visszataláljon eredeti, életerős elhelyezkedésébe.