Hamvadó cigarettavég...

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az elmúlt 14 év során majdnem tíz százalékot csökkent a dohányzással kapcsolatos betegségekben elhunyt férfiak száma, ezzel szemben a nők azonos típusú halálozási mutatója ijesztően megugrott, gyakorlatilag másfélszeresére nőtt.
Izgalmas kérdés, hogy ez mivel áll összefüggésben. A szakemberek szerint mindez a nők megváltozott szerepével, az egyre több rájuk rakódott teherrel magyarázható.
Biztató adat ugyanakkor, hogy a 39 év alattiaknál mindkét nem esetében jelentős javulás következett be, sokkal kevesebben dohányoznak, mint korábban.
Ha nemzetközi szinten vizsgáljuk a jelenséget, szembesülnünk kell vele, hogy Bulgária után a második helyen állunka szomorú listán a régióban. A 15 év feletti népesség körében 31,5 százalék dohányzik.
Nyilvánvalóan mindenki számtalanszor hallotta már az untig ismételt érveket a dohányzás ellen. Szinte naponta jelennek meg új varázsszerek vagy csodamódszerek, melyek a megoldást, a könnyű és végleges leszokást ígérik.
Az „ez az utolsó szál cigarettám, utána leszokom” körülbelül ugyanolyan sűrűn hangzik el és jellemzően ugyanannyira sikertelen eredménnyel jár, mint a „ez az utolsó szelet süti, holnaptól diétázom és végre lefogyok”.
Sok dolog magyarázza, miért olyan nehéz letenni a cigarettát, mert ha valaki idáig el is jut, hiszen eddig a pontig azért nem ritkán sikerül, a tortúra oroszlánrésze még hátra van.
Tipikus, hogy egy kisbaba érkezése kapcsán a „friss” szülők az új felelősség okán átmenetileg leszoknak, ugyanakkor egy-két év, és a cigaretta megint családtaggá válik. Vajon miért?
A legkézenfekvőbb ok, hogy az emberek egy része valójában nagyon szeret dohányozni. A másik, hogy valamit pótol, más szokásokhoz kapcsolódik. Kávé cigaretta nélkül? Ugyan már. Akkor már inkább kávé sem. Egyszerre leszokni mindenről? Irgalmatlan feszültség. Egy jó cigi, hogy legyen mivel feloldani! Ez bizony ördögi kör.
A craniosacralis terápia egészen új, ugyanakkor nagyon is ősi módszert kínál, hogy támogatást nyújtson az élet egyik legnagyobb kihívásához. Ez pedig nem más, mint a tudatos feszültségkezelés és testtudatosság fokozása.
Minél jobban ismered a tested, annál jobban fel tudod mérni a valódi szükségleteit.
És természetesen az sem mindegy, hogy 2-3 szál a napi adag, vagy másfél doboz...
A craniosacralis terápia nem a megoldást adja a kezedbe, hanem a térképet, aminek a segítségével végigjárhatod a leszokás útját. Hiszen ez egyedül neked sikerülhet.