A fejfájás és a gyógyszeripar

Az már más kérdés, hogy nagyon nem jó irány, ha valaki gondolkodás nélkül gyógyszereket vesz be mindenféle enyhébb tünet esetén is. Sokak szerint a fejfájás is ilyen. A véleményalkotók egy része tudja, hogy vannak a gyógyszereken kívül is lehetőségek (mondjuk életmódváltás); mások egész egyszerűen pedig bagatellizálják a fejfájás súlyosságát. Ők valószínűleg még sosem éltek át migrénrohamot. Ne is éljenek. Ellenben ezen a ponton felmerül a kérdés, hogy akkor nyúljunk a pirulák után, vagy ne.
Erre a kérdésre válaszolni nem volna etikus egy egyértelmű nemmel, vagy egy ugyanígy egyértelmű igennel. Mindenkinek a saját döntése előtt kell mérlegelnie, viszont szükséges, hogy tisztában legyen a lehetőségekkel, és nem utolsósorban az egyes opciók lehetséges következményeivel is.
A gyógyszergyártás hajnalán is hasonló kérdések foglalkoztatták az embereket, úgy a betegeket, mint a leendő gyógyszergyárosokat és kutatókat. Van-e olyan megoldás, ami segít mondjuk a fejfájás leküzdésében, mely sajnos az egyre erősebb urbanizálódással egyenes arányban vált az egyik leggyakoribb népbetegséggé? Orvosok és gyógyszerészek egész serege hitte, hogy van, így aztán megalkottak szép lassan egy sor olyan gyógyszert fejfájás ellen, melyeknek hatóanyagait alapjaiban a napjainkban használatos gyógyszerek is tartalmazzák.
Van tehát gyógyszeres megoldás. De újabb kérdés, hogy mire? Mit tehet egy fejfájás csillapító? Legjobb esetben megszüntetheti a fejfájást. Hiszen végül is ez a célunk. Kevesen gondolnak bele azonban, hogy a valódi cél nem a tünetkezelés kell legyen, hanem az okok felismerése, s a valódi problémakör alaposabb körbejárása.
Ha ezen túl vagyunk, kezdetét veheti a kezelés, melynek mikéntje aztán ismét felvet vagy egy tucatnyi újabb kérdést. De a megoldáshoz mégis közelebb kerülünk.