A gerincsérv, és ami mögötte van

Gerincoszlopunkat összesen 33-35 csigolya és 23 porckorong alkotja. A porckorongok a csigolyák között helyezkednek el egyrészt a stabilitást, másrészt a rugalmasságot biztosítva.
A gerincsérvet (porckorongsérvet) tulajdonképpen a gerinccsigolyák közötti porckorongok kiboltosulása vagy kiszakadása okozza, amely nyomja a gerincből kilépő ideggyököt. A fájdalom általában hirtelen kezdődik, gyakran nehezebb tárgy felemelésekor, de előfordul, hogy a tünetek csak lassan, szinte észrevétlenül alakulnak ki. Egy rossz mozdulat miatt a kiboltosulás még inkább a környező idegek felé csúszhat, hirtelen éles fájdalmat és mozgásképtelenséget okozva. Gyakran előfordul, hogy a fájdalom megszűnik egy időre, majd terhelés után ismét jelentkezik.
A gerincsérv szinte minden esetben fájdalommal jár együtt. A fájdalom mértéke és helye elsősorban attól függ, hogy a kiboltosulás milyen mértékben nyomja a környező idegeket.
A tünetek közt jelentkezhet derék- és hátfájás, zsibbadás, lábba- és karba kisugárzó fájdalom, érzészavarok, végtaggyengeség. De kialakulhat a hólyag- és végbélzáróizom gyengesége, súlyos esetben bénulás is.
5 ok, ami a gerincsérv mögött állhat
1. Ülőmunka
A tartós ülőmunka, hanyag testtartás, az aszimmetrikus, egyirányú és egyoldalú terhelés hosszú távon kimozdítja és deformálja a porckorongot. Hosszú ideig fennálló aszimmetrikus terhelés esetén a csigolyák nem képesek alaphelyzetükbe visszaállni, és tartós elváltozás alakul ki.
2. Mozgásszegény életmód
A rendszeres mozgás elengedhetetlen szerepet játszik a gerincoszlop körüli izomzat erősítésében és rendszeres átmozgatásában. Ez elősegíti a terhek egy részének átvételét, így kímélve a gerincoszlopot.
3. Túlsúly
A jelentős túlsúly feleslegesen nagy terhet ró a gerincre, az ágyéki rész pedig „előrehúzódik”, fokozva a porckorongsérv kialakulásának kockázatát.
5. Genetika
A porckorongsérv létrejöttében genetikai tényezők is szerepelhetnek. Az úgynevezett finn gén növeli az ágyéki gerincszakaszon a porckorong-betegség kialakulásának lehetőségét.
6. Lelki okok
Gerincsérv esetén lehet, hogy nem csupán gerincünk, de lelkünk is túlterhelt, „túl sok terhet kell a hátunkon cipelnünk”. Ha stresszesebbek, feszültebbek vagyunk, akkor lelkünk mellett izomzatunk is feszesebbé válik, különösen a gerinc melletti izomcsoport.
A craniosacralis terápia megszabadítja testünket és lelkünket a felgyülemlett stressztől, beindítja szervezetünk öngyógyító folyamatait.
Segít a kötőszövetes határok és lemezek ellazulásában, az ízületi feszültségek korrekciójában és segít az izomrelaxációban, ezáltal nagy hatékonysággal alkalmazható nyak,-hát,-és derékfájdalmak, valamint gerincsérv esetén is.