GYŐZD LE, VAGY Ő GYŐZ LE TÉGED!

Őseink idején a vészhelyzet váltott ki ilyen fizikai reakciókat a hatékonyabb menekülés érdekében.
Bár napjainkban legtöbbször már nem a bőrünk vagy az elejtendő zsákmány a tét, szervezetünk mégis úgy reagál, mintha ténylegesen vészhelyzet állna fenn.
A stressz a civilizációs világ betegsége, mely együtt jár a rohanó életmóddal, a túlzsúfolt társadalommal, az egyre növekvő elvárásokkal, a túlhajszoltsággal, a külvilágból és a médiából ránk ömlő feldolgozhatatlan mennyiségű információval. Ha hosszabb időn keresztül fennáll a stressz, akkor szervezetünk nem tud visszatérni az egyensúlyi állapotához, alkalmazkodik a folyamatossá váló készenléthez. A küzdelemhez szükséges erőforrásaink egyre csökkennek, úgy érezzük, kicsúszik a kezünk közül az irányítás, kimerültnek és cselekvésképtelennek érezzük magunkat.
Testi és lelki egészségünk megőrzése érdekében fontos, hogy küzdjünk a stressz ellen.
Még ha nem is tudjuk teljesen – gyökeres életmódváltással – kiiktatni, a stresszes élethelyzetek felismerése és tudatos, hatékony kezelése mindenki számára megtanulható.
STRESSZKEZELŐ TECHNIKÁK
1.Az első lépés a stressz legyőzésére a józan mérlegelés.
Fel kell ismernünk a stressz forrását, és végig kell gondolunk, hogy mit és hogyan kell megváltoztatni az életvitelünkben ahhoz, hogy minimálisra csökkentsük.
2. Csökkenteni kell a stresszre adott érzelmi reakciónk intenzitását.
Meg kell vizsgálnunk, nem mi reagáljuk-e túl a dolgokat. A problémákat inkább megoldandó feladatként kell felfognunk. Sokat segíthet a tudatos légzés, a rendszeres relaxáció, az izomlazító masszázs.
3. Erősíteni kell fizikai állapotunkat.
Hasznos lehet, ha a napi programunkba beiktatunk valamilyen testmozgást, sportot- lehetőleg a friss levegőn. Fontos a megfelelő mennyiségű pihenés, alvás.
A stressz következtében szervezetünk vitamin-és ásványi anyag szükséglete is megnő, így ezek bevitele is sokat segíthet a negatív hatások kiküszöbölésében. A C és B vitaminok, az E és D-vitamin fontos szerepet játszanak az idegrendszer egészséges működésében, a kalcium és magnézium pedig nyugtató és izomfeszültség gátló hatású.
4. Törekedni kell az érzelmi állapot stabilitására.
Fontos a társas kapcsolatok ápolása, fejlesztése, illetve a reális célok kitűzése és az önismeret fejlesztése.
A craniosacralis terápia stressz esetén is hatékony eszköz lehet. Segít megtalálni, illetve feloldani szervezetünkben a szöveti szinten elraktározott stresszt, s beindítani szervezetük öngyógyító folyamatait.