Ne veszítsük el a fejünket!

A téli sportok szerelmesei egyet értenek abban, hogy kevés dolog tudja úgy kikapcsolni az embert, mint a síelés, korcsolyázás, snowboardozás vagy szánkózás a friss téli levegőn. Ugyanakkor épp ezek azok a sportok, melyek a fokozott adrenalin termelés mellett fokozott balesetveszéllyel is járnak.
A törött lábakon, karokon, ficamokon, húzódásokon, ínszalag szakadásokon túl a legrosszabb, ami megtörténhet velünk: a fejsérülés.
A statisztikák szerint a legsúlyosabb koponyasérülések a nagy sebességű, fejjel előre történő ütközésekből erednek, melyek nagy része- némi körültekintéssel és óvintézkedéssel- kivédhető.
Hogyan előzzük meg a baleseteket?
A megfelelő védőfelszerelés (akár csukló-, térd- és gerincvédő), komoly sérülésektől óvhat meg minket, a bukósisak pedig akár életet is menthet.
Mielőtt felcsatoljuk a sílécet vagy korcsolyát, alaposan melegítsük be és nyújtsuk izmainkat, mivel azok a hidegben eleve merevebbek és sérülékenyebbek.
Fáradtság vagy erős izomláz esetén inkább ne erőltessük a sportolást, mert nagyobb az esély a sérülésre. Esésnél pedig ne nyújtott végtagjainkkal tompítsuk az ütést, hanem igyekezzünk oldalra dőlni, a fejünket behúzva lágy részeinkre érkezni”.
Érdemes elkerülni az ismeretlen pályákat, a meredek helyeket, a jeges talajt.
A fejsérülés és agyrázkódás jellemző tünetei az eszméletvesztés, fejfájás, homályos látás, hányinger, szédülés, ám ezek nem minden esetben jelentkeznek azonnal. Előfordulhat, hogy csak 48 órán túl okoznak tüneteket, mint pl. a belső vérzés esetén. Épp ezért amennyiben esésnél beütöttük a fejünket feltétlen forduljunk orvoshoz, akkor is, ha a baleset teljesen ártalmatlannak tűnik!
A brit színésznő Natasha Richardson egy kisebb síbalesetet követően visszautasította az orvosi kezelést, majd 2 nap múlva váratlanul rosszul lett és meghalt.
Fontos, hogy ha valakit fejsérülés ér, ne hagyjuk magára, tartsuk megfigyelés alatt! Ha aluszékonnyá, ingerlékennyé, vagy zavarttá válik, ittas ember benyomását keltve ismételgeti a már elmondottakat, problémát okoz számára a járás vagy a beszéd, azonnali sürgősségi ellátásra van szüksége.
Miért hasznos a carniosacralis terápia koponyasérülés esetén?
Ha már megtörtént a baj, egy időre búcsút kell mondanunk a havas-jeges tájnak. Szerencsére vannak módszerek, melyek segítségével hogy a felépülés gyorsabb és eredményesebb lehet. Ilyen például a craniosacralis terápia, mely a fejsérülések esetén megelőzésképp is hasznos lehet.
Az ütés hatására ugyanis a koponyacsontok minimálisan elmozdulhatnak és rendellenes állapotban rögzülhetnek. Varrati blokkok jöhetnek létre, és az intracranialis membránrendszerben (koponyán belüli hártyákban) feszültség keletkezhet, különböző fizikai panaszokhoz vezetve (pl. fejfájás, migrén, szédülés, fülzúgás, látászavar, hormonális problémák, alvászavar, depresszió). Ezeket tudja a craniosacralis terápia a maga gyengéd módszerével oldani, elősegítve a teljes gyógyulást.