A migrén kezelése lépésről lépésre

Még mindig általánosan elterjedt az a téves nézet, hogy a migrén hatékony kezelése nem lehetséges.
Magyarországon kb. 1,5 millió ember szenved a migrén típusaitól – teljesen feleslegesen. Csendben szenvednek a rájuk törő rohamoktól, mert nem tudják, hogy a migrén hatékonyan kezelhető.
A migrén kezelése – 1. lépés:
Egyéb, háttérben álló betegségek kizárása
Ha a tünetek valamelyest eltérnek attól a tartománytól, amelyet a migrénnel egybevágónak lehet tekinteni vagy a rohamok valamilyen egyéb betegség következményei is lehetnek, az orvos kérhet különféle vizsgálatokat. A migrén kezelése során ezek a vizsgálatok kizárhatják más idegi problémák fennállását is. A migréntől szenvedő páciensek 99%-nál ezek a vizsgálatok szerencsére negatívak, nem mutatható ki szervi elváltozás.
Neurológiai vizsgálat: a migréngyanús betegeken mindig elvégzik a neurológiai vizsgálatot. Ezeken a vizsgálatokon az orvos sokat megtudhat az agy működéséről az alábbiak vizsgálatával: reflexek, izomerő, mozgáskoordináció, időbeli és térbeli tájékozódó képesség, bizonyos vizuális képességek és a tapintási érzet.
Vérvizsgálat: más fejfájást okozó rendellenességek kizárása.
Röntgenvizsgálat: segítségével kizárható az arc- és homloküreg gyulladás, a nyaki sérülés, az ízületi gyulladás.
CT vizsgálat: segítségével kizárhatóak a következő életveszélyes okok: daganat, stroke, vérzések.
MRI vizsgálat: a mágneses rezonancián alapuló képalkotás segítségével bővebb információt nyerhetnek a CT-vel kimutatott rendellenességekről. Mivel a migrén nem látszik a CT felvételen, migrén esetén csak nagyon ritkán kerül sor erre a vizsgálatra.
EEG vizsgálat: EEG-t a fejfájás felderítése során csak akkor alkalmaznak, ha van valami gyanú a szokatlan aurás tünetek okára vonatkozólag vagy ha felmerül a gyanú epilepsziás tevékenységre.
A migrén kezelése – 2. lépés:
Megfelelő mennyiségű folyadékbevitel
Lehet hogy Ön is azok közé tartozik, akik ölni tudnának mikor meghallják , hogy „Biztos nem ivott eleget!”, amikor éppen fáj a fejük. Pácienseink egy része úgy érkezik az első kezelésére, hogy megissza a számára szükséges folyadékmennyiséget, mégis vannak migrénes rohamai.
A megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása csak ritkán oldja meg a migrénes fejfájásokat, viszont nélkülözhetetlen alapja a migrén hatékony kezelésének. A folyadék elegendő mennyisége nem minden embernél egyforma, függ az életkortól, az életformától és a testsúlytól is.
A migrén kezelése – 3. lépés:
A migrén igazi okainak megértése
A migrén kiváltó okait az esetek többségében tévesen határozzák meg. Valószínű Ön is kívülről tudja ezeket a külső és belső kiváltó hatásokat: stressz, időjárás változás, bizonyos ételek, bizonyos italok, hölgyeknél a menstruáció, feszes nyaki és hátizmok, érzelmi okok, szagok, nem megfelelő agyi vérkeringés, öröklés.
A kényelmetlen igazság az, hogy ezek csak következmények. Egy nem megfelelően működő rendszer túlzott érzékenységének következményei.
Ez a rendszer pedig az emberi test fasciarendszere.
A fasciarendszer olyan, mint egy pókháló. Behálózza az egész szervezetünket a koponyánk tetejétől egészen a talpunkig. Hidat képez a test funkcionális egységei között. Minden szövetet, szervet, izmot behálóz, összeköt, formál, támaszt ad és összetart.
A migrén kezelése szempontjából nélkülözhetetlen a megfelelő állapotú fasciarendszer. A fasciarendszer normális működése esetén a migrént kiváltó, már felsorolt külső és belső hatásokat a szervezet tünetek nélkül képes kompenzálni. Ezért nincs mindenkinek migrénje és fekszik csendben egy elsötétített szobában, ha időjárási front van.
Amikor a test fasciarendszerében feszültség keletkezik, általában két dolog szokott történni:
1. A rendszer feszültsége önmagában még nem vált ki migrént, viszont egy külső vagy belső tényező hatása már éppen elegendő ahhoz, hogy ez a feszültség olyan mértéket öltsön, ami már migrént idéz elő. Az teljesen változó, hogy mikor melyik az a tényező ami „túlfeszítheti” a rendszert.
Van, hogy ezeknek a tényezőknek a hatása összeadódik. Ezért fordulhat elő az is, hogy bizonyos dolgok néha migrénhez vezetnek, néha viszont nem és az emberek nem tudják pontosan meghatározni a migrént előidéző okokat.
2. A fasciarendszer olyan mértékben feszessé válik, hogy az folyamatos fejfájást idéz elő.
A fasciarendszerben az alábbiak miatt alakulhatnak ki feszültségek:
- a születés körülményei
- baleset
- rossz tartás
- megerőltetés
- ülő tevékenység
- műtéti hegek
- stressz
- lelki-érzelmi okok
A migrén kezelése – 4. lépés:
Craniosacralis terápia
A kezelés elsődleges célja a craniosacralis rendszer harmonizációja, az agyi-gerincvelői folyadék áramlásának normalizálása, a fasciák feszültségeinek oldása, az idegi funkciók harmonizálása, a koponyán belüli keringés javítása, a kötőszövetes lemezek ellazítása, az ízületi feszültségek korrekciója és az izomrelaxáció.
A migrén kezelése teljesen személyre szabott, mert a fasciarendszer blokkjai még a teljesen megegyező tünetekkel rendelkező migrénes páciensek esetén is különböző helyeken lehetnek a szervezetben.
A kezelések száma a fejfájástól (és tüneteitől) függ, valamint attól, hogy milyen gyorsan reagál a szervezet. Általában 3-7 kezelés már jelentős hatást gyakorol a legtöbb emberre, de sok esetben akár egyetlen alkalom is komoly eredményt hozhat.
Az első és a második kezelés között egy hét szokott eltelni. A páciensek többsége a második alkalmat követően kéthetente egy alkalommal jár kezelésre a teljes gyógyulásig, majd negyedévente visszajön egy ismétlő kezelésre, hogy fenntartsa egészségét.
Pácienseink kezeléssel kapcsolatos tapasztalatai itt olvashatók: http://craniobudapest.hu/rolam-irtak