Bejelentkezés
+36.20.443.8822
Cím
1126 Budapest,
Brassai Sámuel u. 4.
Az
egészséges
élet öröme.
Menü

Így éld túl a vizsgaidőszakot!

2018.05.05
Érettségi, felvételi, vizsgaidőszak - mind komoly próbatétel. Mit tehet, hogy a stressz ne legyen több, mint amivel még megbirkózhat?

Nyakunkon az érettségi és a vizsgaidőszak.

Bár sokan úgy vannak vele, hogy egy kis stressz még fokozza is a teljesítményünket és koncentrációs képességüket, az emberek másik felére egészen másképp hat a feszültség. Különösen, ha a stressz tartós.

A tartós stressznek komoly következményei vannak, hisz ilyenkor az átmeneti riadókészültséget nem követi nyugalmi időszak, így szervezetünk nem képes ellazulni, és a hosszan tartó nyomás további stresszhez és egyéb testi-leki tünetekhez vezet.

 

A vizsgák előtti stressz tünetei

A vizsgák előtti lázas felkészülés és vizsgadrukk fokozott megterhelést jelent szervezetünk számára. A stressz hatására testünk anyagcseréje felgyorsul, ahogy a szívverésünk és vérnyomásunk is, izmaink megfeszülnek, emésztésünk lelassul, vagy épp ellenkezőleg: hasmenés jelentkezik. Jellemző tünet a gyomorfájás, a hányinger, étvágytalanság, szorongás, alvászavar, fejfájás, migrén.

Ha mi is azok közé tartozunk, akik leblokkolnak, amikor számot kell adniuk tudásukról, az sajnos vizsgaeredményünkre is kihathatással lehet. A túlzott izgalom ugyanis növeli agyunkban a kortizolszintet, blokkolja a gondolkodást, szorongáshoz és pánikreakcióhoz vezethet, és sokkal rosszabbul teljesítünk, mint amire képesek lennénk.

 

Mivel ronthatunk még a helyzeten?

Az éjszakába nyúló tanulás, az alvás-és mozgáshiány, a rendszertelen táplálkozás mind-mind hozzájárulhat a stressz állandósulásához, és a tartósan feszült lelkiállapothoz. A nagy mennyiségű koffein (kávé, energiaitalok, koffein tabletták, csokoládé) is csak átmenetileg pörget fel, a rövid távú pozitív hatást ellensúlyozza a koffein mellékhatásaként jelentkező növekvő szorongásérzet és nyugtalanság. Ráadásul a koffein hatása gyorsan múlik, a megvonási tünetek pedig inkább rontják, mint fokozzák a szellemi teljesítményt.

 

Hogyan hozzuk ki magunkból a maximumot?

A legkézenfekvőbb megoldás a lelkiismeretes felkészülés, amely eleve csökkenti a stresszt és növeli az önbizalmat.

Emellett azonban számos módszer létezik a stressz csökkentésére. Ilyenek a sport, a jóga, a különböző relaxációs technikák vagy a craniosacralis terápia is.

Fontos, hogy közvetlenül a vizsga előtt aludjuk ki magunkat és próbáljunk meg lazítani. Mindenki másképp tud kikapcsolódni, de hallgathatunk zenét, relaxációs zenét, meditálhatunk, sportolhatunk, sétálhatunk vagy vehetünk egy kellemes fürdőt.

 

Miért épp vizsgaidőszak után betegszünk le?

Ez sem a véletlen műve, hanem idegrendszerünk és testünk természetes reakciója a tartós terhelésre. A stresszesebb hetekben szervezetünk minden erejével a túlélésre koncentrál, olyan hormonokat szabadítva fel, mint a kortizol, az adrenalin, vagy noradrenalin. Ezek a hormonok átmenetileg segítenek topon maradni, ám közben az immunrendszerünk a túlhajszoltság következtében szép lassan kimerül.

Mikor már nincs szükség a plusz energiára, a szervezet visszaáll a normál működésre, csakhogy mivel kimerítette a készleteit, gyengébben funkcionál. Ezért kapunk el könnyebben ilyenkor vírusokat, gyakoribb a migrén vagy az egyéb megbetegedés.