Zűrzavaros gyerekek

Zavarja a ruhájába varrt címke vagy a lábán a zokni. Nem viseli el, ha a homokozóban piszkos lesz a keze. Befogja a fülét, ha kiabálást vagy hangos járművet hall. Válogat, csak 1-2 ételt eszik meg.
A szenzoros (szenzomotoros) integrációs zavar olyan neurológiai probléma, ahol a környezetünkből, illetve saját szervezetünkből érkező ingerek feldolgozása szenved zavart.
Ez pedig további magatartásbeli, beilleszkedési és tanulási zavarokhoz vezethet.
Szerencsére a szenzoros zavar semmiféle kihatással nincs a gyerekek értelmi képességére, sőt gyakran kiemelkedően intelligensek.
A szenzoros integrációs zavarok kialakulásának oka nem teljesen tisztázott. Okozhatja minimális agyi funkciózavar, agysérülés, várandósság vagy születés körüli komplikációk (rövidebb oxigénhiányos állapot, császármetszés, vákuumos szülés), ingerszegénység (már akár a magzati korban is, vagy később pl. inkubátorban), genetikai vagy nevelési probléma, de lehet ismeretlen eredetű is.
A szenzoros integrációs zavar főbb tünetei:
1..Alacsony vagy magas ingerküszöb a különböző ingerekkel szemben (látás, hallás, tapintás, szaglás, ízlelés, mozgás, testérzetek stb.)
A szenzoros gyerekek minden külső ingert- az érzékelés 5 ismert válfaján túl akár 21-et is!- vagy túl intenzíven vagy épp túl gyengén érzékelnek.
Ide tartozik, ha zavarja az érintés, ölelés, puszi, sír a hajszárító hangjától, zavarja mondjuk a kávé vagy a parfüm illata, bizonyos textilek érzete a bőrén, vagy az erős fények. De előfordulhat, hogy épp az erős ingereket keresi, pl. lökdösi a társait, mindent megrág és a szájába vesz, folyamatosan mozgásban van, zajong.
2. Az átlagostól eltérő aktivitási szint
A szenzoros gyerekek gyakran túl lassúak vagy éppen túl gyorsak másokhoz képest.
3. Mozgásfejlődéssel kapcsolatos problémák
Ezek mind a nagymozgások, mind a finommotorika esetén megjelenhetnek. Kisebb gyerekeknél jellegzetes tünet lehet a lábujjhegyen járás, nagyobbaknál a koordinációs zavarok, gyakori esések, valamint az újmozdulatsorok elsajátításának nehézségei.
4. Magasságtól, térben való mozgástól való félelem
A szenzoros gyerekek nem szeretnek mászókázni, hintázni, csúszdázni, eszükbe se jutna fára mászni, retteghetnek a mozgólépcsőtől és könnyen elvesztik egyensúlyukat.
5. Szociális és kommunikációs nehézségek
Ezeknek a gyerekeknek többnyire nehézségei vannak a társas érintkezésben vagy a kommunikációban. Gyakran félrevonulva, egyedül játszanak.
A jelenség együtt járhat megkésett beszédfejlődéssel, a beszédértés zavaraival.
A szenzoros diák sokszor nehezen koncentrál, könnyen elkalandozik a figyelme, tartósan nem köti le semmi, és gyakran előfordul náluk diszlexia, diszgráfia, diszkalkúlia is. Sokszor ő „az osztály réme”, impulzív, nem képes kontrollálni a viselkedését.
A szenzoros integrációs zavar kezelésében, mint a legtöbb idegrendszeri probléma esetén, hasznos segítség lehet a craniosacralis terápia is.