Bejelentkezés
+36.20.443.8822
Cím
1126 Budapest,
Brassai Sámuel u. 4.
Az
egészséges
élet öröme.
Menü

Krupp

2019.10.04
Kevés ijesztőbb dolog létezik egy anya számára, mint amikor éjszaka először találkozik gyermeke kruppos rohamával.

A gyerkőc, aki napközben még vidáman játszott éjjel ugató köhögésre, sípoló légzésre és fulladozásra ébred, ezzel riasztva fel rémült szüleit.

A görcsös köhögőroham és a légszomj persze a gyermeket is megriasztja, aki gyakran sír, esetleg hányhat is.

 

Mi az a krupp?

A krupp a gége és a légcső gyulladása, amelynek tünetei elsősorban 6 hónapnál idősebb és 5 év alatti gyerekeknél jelentkeznek leginkább a nedves, hűvös őszi-téli hónapokban.

Bár a betegség ennél idősebb gyerekeket, sőt felnőtteket is érinthet, az ő esetükben már nagyobb a gége és szélesebb a légcső, így a tipikus tünetek sokkal enyhébbnek tűnnek.

 

A kruppot valójában éppolyan vírusok okozzák, mint a mezei náthát vagy influenzát, és leginkább a felső légutakat támadja meg. A betegség gyakran sima köhögéssel, orrfolyással, és lázzal kezdődik, majd a fertőzés tovább terjed a hangszálakra, hörgőkre és légcsőre.

A beszűkülő légutak miatt a belégzés nehezítetté válhat és ijesztő, „húzó jellegű” hang kísérheti. Súlyos krupp esetén belégzésnél orrszárnyi légzés és mellkasi behúzódások, valamint rekedtség is tapasztalható.

Külsőleg jellemző lehet a sápadt arcszín, illetve az oxigénhiány következtében kékesen elszíneződött ajkak.

 

A tünetek napközben nemcsak, hogy enyhülnek, de akár meg is szűnhetnek, ám éjjel újult erővel lépnek fel. Ezek súlyossága egyénenként változhat az enyhébbtől az életveszélyesig. A légutak akár annyira beszűkülhetnek, hogy a gyerek alig kap levegőt.

Kruppra hajlamosíthat, ha a kicsi eleve allergiás, mivel ilyenkor a nyálkahártya érzékenyebb lehet a kórokozók támadásaival szemben. Szintén gyakoribb a krupp előfordulása a refluxos babáknál is.

 

Mi a teendő krupp esetén?

Az első és legfontosabb teendőnk, hogy próbáljuk megőrizni nyugalmunkat és megnyugtatni a gyermeket. Ilyen esetben épp elég ijesztő számára, hogy nem kap levegőt, a szülői pánik pedig csak súlyosbítja a helyzetet.

A második lépés, hogy vagy azonnal levegőre visszük, vagy ablakot nyitunk, hogy biztosítsuk számára a hideg, friss és párás levegőt.

Szükség esetén úgy is gondoskodhatunk párás levegőről, hogy megnyitjuk a kádban a hideg vizes csapot és mellé ültetjük a gyereket.

Ha tehetjük, még aznap forduljunk vele orvoshoz, ha pedig oxigénhiányos állapot lép fel, hívjunk hozzá mentőt!

 

Hogyan előzzük meg a kruppot?

A krupp abban az esetben előzhető meg, ha sikerül elkerülni a vírusos fertőzéseket. Ez kisgyermekkorban, közösségben, pláne az őszi-téli időszakban nem könnyű, de a craniosacralis terápia mind az immunrendszer megerősítésében, min a tünetek kezelésében hasznos segítség lehet.