Melyik a legegészségesebb alvópozíció?

Az emberek 95 százaléka minden éjszaka ugyanabban a testtartásban alszik, így jó, ha tisztában vagyunk vele, hogy ezzel milyen hatást gyakorolunk egészségünkre.
A nem megfelelő alvópozíció a nappali tartásunkat is befolyásolja, és az enyhébb nyak- és a hátfájástól kezdve egészen a súlyos gerinc- és derékproblémákig vezethet.
Ellenben a jól megválasztott alvópóz segít megelőzni a ráncokat, a horkolást, a hátfájást és a gyomorégést is.
1. helyezett: Hanyatt fekvés
A gerincet pihentető, egészséges alvás lényege, hogy gerincoszlopunkat az éjszaka folyamán minél egyenesebben tartsuk; ehhez a legideálisabb a háton fekve alvás, hisz ebben a pozícióban gerincünk nyújtva van, és az izmok mindkét oldalon el tudnak lazulni. Mivel ebben a pozícióban egyenletesen oszlik el a testsúly, a háton fekvés a legideálisabb választás az ízületi gyulladásban és ízületi fájdalmaktól szenvedőknek, ráadásul a belső szervek számára is ez a legkényelmesebb.
A háton alvás bőrünkre is pozitív hatással van: azáltal, hogy az arcunkat nem gyűrjük össze a párnával, csökkentjük a ráncok kialakulásának esélyét.
Azonban ügyeljünk rá, hogy a túl sok párna nagy terhet ró a nyakra.
A pozitúra hátránya, hogy a háton alvók hajlamosabbak a horkolásra, valamint az alvás közbeni légzéskimaradásra (alvási apnoé).
2. helyezett: Oldalt fekvés
Ha háton nem megy, alhatunk oldalt fekve, behajlított lábakkal is.
Ha nem csak a fejünk alá, de a két lábunk közé is teszünk egy párnát, azzal levesszük a terhelést a hátunkról, mely így megfelelőképpen tud pihenni.
Ez a pozíció kifejezetten ajánlott refluxosok számára, a bal oldalunkon alvás ugyanis megakadályozza, hogy a gyomorsav visszacsorogjon a nyelőcsőbe.
Ha ez sem segítene, egy kicsit magasabb párnával megpróbálhatjuk felpolcolni a fejünket.
Az oldalt alvás hátránya, hogy a párna nyomása miatt sokkal jobban mélyíti a ráncokat, mint más pozíciók.
A magzati póz a legelterjedtebb alvási testhelyzet, amely segít ellensúlyozni a hát és a derék terheléséből adódó problémákat, megszünteti a csigolyákra nehezedő nyomást.
Ám ügyeljünk rá, hogy a nyak egy vonalban legyen a test többi részével, nehogy túlzott nyomás nehezedjen a nyaki izmokra és idegekre, és reggel fej- és nyakfájással ébredjünk.
3. helyezett: Hason fekvés
Rossz hír a hason alvóknak, hogy ezt a helyzetet tartják a legegészségtelenebb alvó pozíciónak. A hason fekvés ugyanis kiegyenesíti a gerinc alsó részének természetes görbületét, s miközben a fejünket egyik vagy másik oldalra fordítjuk, illetve ebben a helyzetben tartjuk az éjszaka folyamán, a nyaki gerinc kicsavarodik, tovább terhelve a gerincet. Így nem csoda, ha reggel nyak- és hátfájással, esetleg zsibbadással ébredünk.
Ha mégis hason tudunk a legjobban aludni, legalább helyezzünk egy párnát a csípőnk alá, hogy javítsuk a gerincünk tartását.