5 dolog, amin gerincsérvvel változtatnunk kell

Gerincünk egészségét általában természetesnek vesszük, és csak akkor kezdünk odafigyelni rá, amikor már baj van.
Kipróbálhatunk számtalan módszert a manuálterápiától a gyógytornán át egészen a műtétig, tartós javulást csak akkor érhetünk el, ha életmódot változtatunk, és a mindennapokban betartunk néhány alapszabályt.
1. Ügyeljünk a mozdulatainkra!
Gerincsérv esetén a legfontosabb, hogy a lehető legkisebbre csökkentsük a porckorongokra nehezedő nyomást. Ne álldogáljunk vagy üljünk sokáig egy helyben, kerüljük a magas sarkú cipő viselését.
Mindig figyeljünk rá, hogy egyenesen tartsuk a hátunkat, ha lehet, ne hajoljunk és emeljünk.
Ha mégis nehéz tárgyat kell felemelnünk, ne lehajolva, görbe háttal emeljük fel, hanem leguggolva fogjuk meg, a lehető legközelebb tartva magunkhoz. A guggolásból egyenes háttal álljunk fel, a térdeket és a combizmokat használva. A súlyt kar és hátizomból emeljük meg, és amikor a tárgyat letesszük szintén guggolva ereszkedjünk vissza.
Hajoló helyzeteknél, például cipőkötésnél, keressünk más alternatívákat, inkább a lábunkat tegyük fel egy székre.
2. Nem mindegy, min, hogyan és meddig ülünk!
A gerincsérvvel küzdő emberek nagy része ülőmunkát végez, rossz testtartásban hosszú időt töltve az íróasztala mögött. Ha ülőmunkát végzünk, akár naponta többször váltsunk ülőalkalmatosságot; használjunk fitball labdát, ékpárnát, hengerpárnát vagy ülőpárnát, melyek segítenek a gerinc tehermentesítésében.
Válasszunk ergonómiailag megfelelő irodai széket, amely nem támasztja alá az egész hátat, csak a gerincoszlop alsó részét. Húzzuk ki magunkat, a talpaink támaszkodjanak a talajon, a fenekünkkel csússzunk teljesen hátra a széken.
Óránként legalább 10 percre álljunk fel, hogy átmozgassuk tagjainkat, sétáljunk, nyújtózzunk.
Porckorongjaink számára a legkényelmesebb kanapé is igazi csapás lehet, amibe munka után jólesően belesüppedünk, ezt egy hengerpárnával küszöbölhetjük ki.
3. Az alvás legyen gerincünk számára is pihentető!
A porckorongok számára egészséges alvás feltétele, hogy gerincoszlopunkat az éjszaka folyamán minél egyenesebben tartjuk. Ehhez a háton fekve alvás a legmegfelelőbb, mivel ebben a pozícióban gerincünk nyújtva van, és izmaink is mindkét oldalon el tudnak lazulni.
Lehetőleg kerüljük a hason fekve alvást, mert ebben a helyzetben a nyaki gerinc kicsavarodik, hosszú távon nagyon megterhelve a gerincoszlopot.
Ha háton semmiképp nem tudunk aludni, inkább aludjunk oldalt fekve, behajlított lábakkal.
Mindenképpen olyan matracot használjunk, ami kényelmes, de elég kemény ahhoz, hogy ne süppedjen bele a hátunk.
A párnáról se feledkezzünk meg!
A túl magas, vagy túl alacsony párna a nyaki gerinc melletti izmok feszültségéhez vezethet.
Olyan párnát használjunk, hogy nyakunk a gerinccel egy síkban helyezkedjen el.
4. Így üljünk az autóban!
Vezetés közben mindig kicsit hajlított térddel üljünk, a nyújtott tartás nem használ a porckorongoknak. Csússzunk hátra az ülésben, és az ülés támláját kb. 110-120 fokos szögben döntsük hátra! Ha túl egyenes a támla, felsőtestünk és nyakunk előre csúszik, ha viszont túl hátra döntjük, a derekunk és hátunk kerül egészségtelen, domború helyzetbe. Használhatunk gyógyászati segédeszközboltban kapható deréktámaszt is.
Hosszabb autóutakon menetrendszerűen álljunk meg, szálljunk ki az autóból, és alaposan mozgassuk át a tagjainkat.
5. Mit sportolhatunk?
Az aktív, de óvatos testmozgás a porckorongsérv esetén is fontos!
A gerincsérvesek számára a legoptimálisabb sport az úszás, mivel a csigolyaközti mozgás javítja a porckorongok anyagcseréjét, miközben erősíti a gerincet stabilizáló hátizmokat.
Ajánlott még a gyaloglás, sífutás, nordic walking, túrázás, tai chi, pilates.
Érdemes felkeresnünk egy gyógytornászt, mivel léteznek nagyon hatékony gyakorlatok, melyek segítenek enyhíteni és tünetmentessé tenni a porckorongsérvet.
+ 1 Tipp
Próbáljuk ki a craniosacralis terápiát!
A craniosacralis terápia a már kialakult gerincpanaszok, gerincsérv esetén is hasznos segítséget nyújt. A kötőszöveteken keresztül ellazítja a gerinc környéki izmokat, csökkenti a csigolyatesteket érő erőhatásokat (amelyek a gernicsérv kialakulásáért felelősek) és segít beindítani szervezetünk öngyógyító folyamatait.
László tapasztalata a kezelésről:
"42 éves férfi vagyok, könyvelőként ülőmunkát végzek. A panaszaim 3 hónappal ezelőtt kezdődtek derékfájással és a lábaimba kisugárzó fájdalommal. A fájdalom a fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentők hatására sem enyhült, sőt idővel már a járás is nehezen ment és a munkámat is alig tudtam ellátni.
Régebben többször volt már idegbecsípődésem, ilyenkor 1-2 hét otthon fekvés után panaszok nélkül folytathattam a munkámat, de most nem így történt. Mivel a folyamatos fájdalomtól már aludni is csak nehezen tudtam, egyre ingerültebbé váltam. Elkezdtem kivizsgálásokra járni, ahol kezdődő gerincsérvet állapítottak meg.
Az orvos nem javasolt műtétet, helyette tornára küldött, amit 2 hónapja végeztem minden érdemi javulás nélkül. Mivel a tornán kívül más alternatívát nem tudtak ajánlani, kezdtem elkeseredni. Egy barátom javaslatára, ekkor kerültem Gerecs Péterhez.
Az első kezelés után örömmel tapasztaltam, hogy a lábba kisugárzó fájdalom kicsit csökkent. Bár a derékfájás nem változott, ez azért erőt és bizalmat adott a folytatáshoz.
Amikor a második kezelésre érkeztem a lábba kisugárzó fájdalom már nem folyamatosan, csak szakaszosan jelentkezett, végre tudtam aludni, így a közérzetem is jobb lett.
A negyedik kezelés után a lábba sugárzó fájdalom teljesen megszűnt, és végre a derékfájás is csökkent. A hetedik kezelés után csodák csodájára elmúlt a derékfájás is.
Azóta is végtelenül hálás vagyok Péternek és ennek a csodálatos gyógymódnak, hogy visszaadták az egészségemet és az életkedvemet!"
László, Budapest
Végül egy olyan páciensünk tapasztalata kezelésünkről, aki ülőmunkájához köthető, évek óta visszatérő, erős hátfájással küzdött:
„Sokféle hagyományos kezelést, gyógytornát, kenőcsöt, masszírozást próbáltam, sok fájdalomcsillapító gyógyszert szedtem, így is nehezen tudtam elviselni a fájdalmakat. Már az első kezelés sokat enyhített a fájdalmaimon, a hátfájások kezdtek ritkulni. Többszöri kezelés után ma már szinte teljesen megszűnt a hátfájásom, nem szedek semmilyen fájdalomcsillapítót.” (Ilona, Veszprém)
További tapasztalatok a kezelésről: itt.